Дитяча обдарованість - це найважливіша світова, комплексна, психолого-педагогічна і соціально-суспільна проблема у всіх розвинених країнах. Ми всі чули про вундеркіндів, ще в роки дитинства вражаючих своїми дивовижними здібностями. Історія знає випадки, коли багато видатні люди вже з дитинства виділялися неабиякими здібностями. Засновник кібернетики Н. Вінер так і назвав свою автобіографічну книгу "Колишній вундеркінд" (він у 12 років поступив в університет, а в 14 років вже мав перший вчений ступінь). Вундеркіндом, наприклад, вважався Віктор Гюго, який у 15 років отримав почесний відгук французької академії. Інакше як вундеркіндами не назвеш Грибоєдова і А. В. Мечникова: Грибоєдов 11-ти років надійшов у Московський університет, а 15-ти років вже закінчив два відділення (словесне і юридична) філософського факультету; у Мечникова любов до природи виявилася з дитячих років ледь почавши вчитися, він писав "твору" по ботаніці і "читав лекції" своїм братам і іншим дітям, дуже рано оволодів мікроскопом, ще будучи гімназистом почав друкуватися в наукових журналах, у тому числі іноземних. "Колишніми вундеркіндами" не можна не назвати не тільки ряд великих людей минулого, але і деяких наших чудових сучасників. Відомий керівник наукового центру в місті Дубні академік Н. Боголюбов в 12 років закінчив середню школу. Один з найбільших математиків сучасності академік Н. Виноградов згадує: “Писати і вивчився читати у три роки. Сам". Таким чином, ранній, "надзвичайний" підйом розумових здібностей може бути попередником справжнього таланту. З іншого боку, видатні розумові прояви дитини можуть виявитися лише чимось тимчасовим. У ході вікового розвитку - разом зі зміцненням і збагаченням властивостей інтелекту, підйомом їх на новий рівень - відбувається і обмеження, а то і втрата деяких дитячих можливостей.
Тим не менш необхідно діагностувати та виявляти обдарованих дітей не тільки тому, що вони є творчим і розумовим потенціалом своєї країни, але і для того, щоб усунути дискомфорт, який може виникнути у спілкуванні зі звичайними дітьми. Ця робота про дитячої обдарованості присвячена таким питанням, як діагностика і виявлення талановитих і обдарованих дітей та питань, пов'язаних з вихованням і навчанням дітей з незвичайними здібностями. Ця робота допоможе розібратися в труднощах, які можуть виникнути в спілкуванні з незвичайними дітьми.
- Дитяча обдарованість як психолого-педагогічна проблема
- Феномен дитячої обдарованості в психологічній літературі.
Що ж таке обдарованість у молодшому шкільному віці? Як визначити - проблиски це майбутнього таланту чи хороша підготовка до навчальної діяльності? Як розглянути специфіку здібностей та допомогти дитині розвинути їх? Відомо, що темп вікового розвитку нерівномірний: спостереження ряду психологів (Ельконіна, Давидова, Клименко, Н. Лейтеса) за розумовим ростом учнів протягом ряду років стикаються з такими явищами, як прискорення або уповільнення розумового підйому, несподівані "злети" або затримки, причому у кожного - свої вікові терміни. Це виявляється і у відносно однакових умовах навчання і виховання. Такого роду відмінності між дітьми дозволяють говорити про різні варіанти, типи вікового розвитку. Ґрунтуючись на цих спостереженнях, Н. Лейтес висунув таку гіпотезу виникнення обдарованості. Ключ до розуміння раннього розквіту інтелекту в тому, що у таких дітей, внаслідок дуже швидкого темпу розвитку, відбувається зближення, а потім і суміщення в часі вікової чутливості, властивостей вікової обдарованості, що йдуть від різних періодів дитинства. А це, судячи з усього, на якийсь час приводить як би до подвоєння, а то і багаторазовому посиленню передумов розвитку інтелекту.
Молодший шкільний вік - період вбирання, накопичення знань, період засвоєння по перевазі. Успішному виконанню цієї важливої життєвої функції сприяють характерні здібності дітей цього віку, довірливе підпорядкування авторитету, підвищена сприйнятливість, вразливість, наївно-ігрове ставлення до багато чого з того, з чим вони зіштовхуються. У молодших школярів кожна з зазначених здібностей виступає, головним чином, своєю позитивною стороною, і це неповторне своєрідність даного віку. (5)
У працях Н. Лейтеса розкрито механізм вікової чутливості, - тієї особливої чуйності на навколишнє, яка кожен раз "на свій лад" властива будь-якому віку дитинства. Вона може проявлятися у своєрідності реагування, у більшої або меншої яскравості уяви, у вибірковості уваги. Неоднаковість вікової чутливості призводить до того, що в окремі періоди дитинства виникають найбільш сприятливі внутрішні умови для розвитку психіки на якихось головних для цієї пори життя напрямках. А значить, відбувається і підйом відповідних цим "напрямками" здібностей. Деякі з особливостей молодших школярів у наступні роки сходять нанівець, інші багато в чому змінюють своє значення. Слід враховувати при цьому різну ступінь виразності в окремих дітей тієї чи іншої вікової риси. Але безсумнівно, що розглянуті особливості істотно позначаються на пізнавальних можливостях дітей і обумовлюють подальший хід загального развития.Высокая сприйнятливість до навколишніх впливів, схильність до засвоєння дуже важлива сторона інтелекту, що характеризує розумові достоїнства і в будущем.Чрезвычайно важко оцінити дійсне значення проявляються в дитинстві ознак здібностей і тим більше передбачити їх подальший розвиток. Нерідко виявляється, що яскраві прояви здібностей дитини, достатні для початкових успіхів у деяких заняттях, не відкривають шляхи до дійсним, соціально значимим досягненням.
Однак ранні ознаки здібностей не можуть залишати байдужими батьків, педагогів - адже вони можуть вказувати на передумови справжнього таланту. Щоб краще розуміти таких дітей, потрібно перш за все знати і враховувати вікові особливості дитячої психіки. Стрімкий підйом розумових сил у міру дорослішання можна спостерігати у всіх дітей. У нетяму, абсолютно безпорадного при народженні, за деякі роки, спочатку з допомогою і під керівництвом старших, - формуються складні властивості розуму, незліченні навички, многообразнейшие почуття... Збагачення психіки йде в такому темпі, який буде вже недоступний в зрілі роки. Дитинство - неповторна за своїми можливостями пора розвитку. Про цих вікових умовах зростання здібностей і треба сказати передусім, а саме - про такий важливий компонент, як сила нервової системи (про неї судять по здатності витримати інтенсивну або тривале навантаження на нервову систему). Дітей відрізняє (і чим молодша дитина, тим більшою мірою) відносна слабкість, мала витривалість, виснаженість нервової системи. Спеціальні дослідження показали, що ця вікова слабкість (коли навіть невеликі впливу викликають сильну реакцію) - не тільки недолік, але і гідність - саме вона обумовлює дитячу вразливість, жвавість сприйняття. З роками нервова система міцніє в різній мірі в різних дітей - а разом з тим і знижується дитяча безпосередня сприйнятливість. З віком відбувається не тільки збільшення можливостей, але й обмеження, а то втрата деяких цінних особливостей дитячої психіки. Але не тільки властивості нервової системи - вся душевна організація у дітей багато в чому інша, ніж у дорослих. Це дуже важливо!
Прояви обдарованості
Зовнішнє прояв творчості різноманітне. Воно виражається в більш швидкому розвитку мовлення і мислення, допитливості дитини, його дослідницької активності, ранньої захопленістю якою-небудь діяльністю (музикою, малюванням). Дослідження показали, що розвиток речемыслительной діяльності малюка в перші роки життя нерозривно пов'язане з руховою сферою. Опановуючи рухами рук, ходьбою, дитина пізнає предмети і дії з ними. Одночасно йде розвиток пасивної мови, тобто розуміння слів. Раннє оволодіння промовою виявляється у використанні великої кількості слів, мова складається з довгих і складних речень. Дослідники відзначають, що багато обдаровані діти не говорять рано, але стаючи старше, демонструють видатну мовну здатність. Обдарованість у сфері інтелектуальної проявляється в тому, що дошкільник читає вивіски, заголовки, книги, вирішує математичні задачі, проводить зв'язку між явищами, подіями, добре запам'ятовує факти і події, цікавиться соціальними і моральними проблемами, довго зберігає увагу, задає питання. Такі діти досить швидко опановують читання, письмо, рахунок, порівняно легко оволодівають іноземними мовами.
До підліткового віку інтелект г.о. спирається на пам'ять. В процесі розвитку все психічні функції (увага, пам'ять, мислення, воля) утворюють складну систему, де центральною функцією є розвиток мислення, функції утворення понять. Пам'ять підлітка спирається на мислення відбувається запам'ятовування поняттями, відносинами. Батькам необхідно звернути увагу на систематичність знань дитини. Не потрібно прагнути, щоб дитина якомога більше запам'ятав фактів, подій, назв. До проявів творчого потенціалу відноситься допитливість дитини, його дослідницька активність. Переважаюча в обдарованої дитини пізнавальна мотивація виражається у формі дослідницької активності і проявляється в більшій чутливості до нового, новизни ситуації, виявлення нового у звичайному.
Численні запитання дитини, які часом спантеличують, стомлюють, є не що інше як прояв творчого складу дитини. Одна з особливостей дошкільного дитинства - дуже широкий спектр інтересів дитини, досить швидка їх зміна. Важливо не нав'язувати своїх інтересів дитини, дати йому свободу вибору, пошуку. Важливо вчасно підтримати, допомогти дитині. В дитинстві багато діти талановиті. У творчості маленької дитини є щось художньо цінне, роднящее його із справжнім мистецтвом.
Як важливо вчасно зрозуміти дитини, зрозуміти його дитячий світ фантазій і казкових перетворень. Входячи в цей світ, стикаючись з ним, не руйнуйте його необдуманим словом або вчинком. Своє ставлення, переживання, оцінку дитина може виразити через колір. І ведмеді можуть бути різнокольоровими, тому що в уяві дитини вони дуже різні цей-добрий, це - злий, цей - забіяка.
Зустрічаються дві крайності. Одні батьки захоплюються кожним кроком і словом малюка, вбачаючи в них прояви неординарності, чи не геніальності, отже формують завищену самооцінку дитини. Інші не бачать "відкриттів" дитини або намагаються не показувати свого інтересу до його успіхам, отже гасять творчі ідеї, радість у дитини, а це важлива умова творчості.
Проявіть увагу до робіт (поробок, малюнків) свого малюка. Збережіть найбільш вдалі з них. Порівнюючи роботи дитини, її інтереси, ви отримаєте можливість простежити розвиток творчого самовираження дитини за певний відрізок часу, простежити динаміку його інтересів. Творчість дитини може затихати, згасати в разі зміни інтересів, захоплень дитини або із-за відсутності інтересу з боку батьків, або з-за насмішок і критичних зауважень дорослих.
Проблема індивідуального підходу
Природа підготовляє мозок дитини до сприйняття світу ще в утробі матері. Дослідження показали, що грудні діти здатні впізнавати казку, багато разів прочитану ним вголос ще до народження. Ще до народження дитина здатна не тільки запам'ятовувати окремі слова, сказані йому, але і як би "розмовляти" з батьками. У цьому змогли переконатися 700 майбутніх мам і тат, які брали участь у програмі навчання внутрішньоутробного періоду жизни.Обучение починалося на п'ятому місяці вагітності. Спочатку привертали увагу дитини слабким поплескуванням по животу матері два рази в день. Через два місяці у дитини встановилася реакція на цей сигнал - він відповідав шевелением. Тоді приступали до навчання так званим "первинним словами". Вимова декількох елементарних слів батьки супроводжували поплескуванням і чекали відповіді. В результаті такі діти в три-чотири місяці починали вимовляти слова, в сім місяців - ходити, до року - вимовляти важкі слова. Вони навчилися довго і уважно слухати своїх батьків.
Немовля чує, бачить, відчуває запах і смак, реагує на дотик. Харчовий рефлекс у дитини можна виробити в утробі матери.До двох років діти живуть настільки насичено, що проробляють обсяг пізнавальної роботи більший, ніж потім все життя. Мозок дитини розвивається напрочуд швидко до трьох років він досягає 80% ваги мозку дорослої. Але можливості розвитку мозку дитини в звичайних умовах реалізуються не повністю. "Це розвиток затримується стереотипом наших взаємин з маленькими дітьми і береться самий активний період" (О.М. Шиповалышнов)".
Для повноцінного розвитку дитини з перших днів його життя необхідні ніжність і любов близьких, постійне дотик рук матері, ігри, розмови і музика. Так як саме емоції сприяють формуванню нервової системи дитини, розвитку його мозга.Сенсорный голод у дитинстві - втрата непоправна. Дитина повинна якомога більше чути людську мову. Дуже важливо з самого раннього дитинства цілеспрямовано навантажувати праву півкулю, яка дає образність мислення і приходить на допомогу лівому до несподіваних важких ситуаціях. Тому треба приділяти більше часу ігор з дітьми.
Під час ігор виховується характер, розширюється уявлення про навколишній світ, формуються і удосконалюються навички, уважність, зосередженість. Потрібно, щоб в іграх були закладені елементи творчості Змушуйте малюків у цих іграх трудитися. Якщо їм буде цікаво, вони не втомляться, ускладнюйте завдання. Вік від двох до п'яти років - один з найцікавіших в житті кожної дитини. Його мислення з предметного стає причинним (дитина ставить багато питань), з віком пізнавальні інтереси дитини все більше втрачають свою нестійкість, і до п'яти-шести років він починає серйозним чином ставитися до матеріалу своєї інтелектуальної праці.
Багато чого може бути зроблено не тільки в сім'ї, але й у дитячому саду. Для будь-якої діяльності, що розвиває дитини, є найбільш відповідні роки та місяці життя. Знання нейрофізіології мозку дитини повинні будуватися всі сучасні методики дошкільного і шкільного виховання, вся педагогіка.
Проблеми обдарованих дітей
Спортивні та мистецькі таланти сприймаються позитивно, але високий інтелект не народжує симпатій. Людей дратують інтелектуали.
- Неприязнь до школи, тому що навчальна програма не відповідає їх здібностям і нудна для них.
- Ігрові інтереси. Обдарованим дітям подобаються складні ігри і нецікаві ті, якими захоплюються їхні однолітки середніх здібностей.
- Конформність. Обдаровані діти, відкидаючи стандартні вимоги, що схильні таким чином конформізму, особливо якщо ці стандарти йдуть врозріз з їх інтересами.
- Занурення у філософські проблеми. Вони замислюються над такими явищами, як смерть, потойбічне життя, релігійні вірування.
- Невідповідність між фізичним, інтелектуальним і соціальним розвитком. Вони воліють грати і спілкуватися з дітьми старшого віку. З-за цього їм буває важко стати лідерами.
Уітмор (1880), вивчаючи причини уразливості обдарованих дітей, навів наступні фактори:
- Прагнення до досконалості. Обдаровані діти не заспокояться, поки не досягнуть вищого уровняю Прагнення до досконалості проявляється рано.
- Відчуття невразливості. Критично ставляться до власних досягнень, часто не задоволені, звідси - низька самооцінка.
- Нереалістичні цілі. Не маючи можливості досягти їх, вони починають переживати. Прагнення до досконалості і є та сила, яка призводить до високих результатів.
- Надчутливість. Обдарована дитина більш вразлива. Вважається гіперактивним і відволікатися, тому постійно реагує на різного роду подразники та стимули.
- Потреба в увазі дорослих. Не рідко монополізує увагу дорослих. Це викликає тертя у стосунках з іншими дітьми, яких дратує жага такої уваги.
- Нетерпимість. Часто з нетерпимістю ставляться до дітей, що стоять нижче їх в інтелектуальному розвитку. Вони можуть відштовхнути оточуючих виразом презирства або зауваженнями. (3)
Багато думають, що дитина, що випереджає однолітків за рівнем інтелекту, новий розумовими здібностями, не буде зустрічати труднощів у навчальних заняттях - йому, очевидно, уготовано більш щасливе, чим в інших дитинство. Насправді ж дітей з раннім розумовим розквітом можуть очікувати чималі складності і вдома, і в школі свої драми в ході вікового розвитку.
Насамперед важливо, як поведуть себе батьки та інші старші члени родини, коли виявиться незвичайність дитини. Часто, поряд з гордістю і радістю, така дитина викликає заклопотаність, навіть тривогу. Іноді його батьків турбує те, про що інші, здавалося б, можуть лише мріяти дитина прочитує всі книги в будинку; він поглинений рішенням завдань, його не відірвати від монтування яких-небудь пристроїв. Такою мірою пристрасть до розумової роботи справляє враження надмірності. Дівчинка десяти років щодня приносить з бібліотеки 2-3 книги, без особливого розбору, тут же прочитує їх, на наступний день змінює. І кожен вечір з боєм доводиться укладати її спати... У хлопчика дев'яти років поганий зір, доводиться обмежувати його заняття книгою, але він вночі, поки мама спить, встає і читає. Нерідко батьки, з якими нічого подібного не відбувалося, боязко придивляються до такої захопленості, до занять не за віком. І найбільше бояться не хвороба все це - незвичайна яскравість здібностей, невтомна розумова активність, різноманітність інтересів. При цьому далеко не завжди дорослим вдається хоча б не обрушити на голову дитини всі свої сумніви і страхи. В інших сім'ях надзвичайні дитячі здібності приймаються як готовий дар, яким поспішають користуватися, насолоджуватися, який обіцяє велике майбутнє. Тут захоплюються успіхами дитини, незвичайністю його можливостей і охоче його демонструють знайомим і незнайомим. Так підігрівається дитяче марнославство, а на основі зарозумілості і марнославства не так-то легко знайти спільну мову з однолітками. Надалі це може обернутися чималими засмученнями, а то й прикрощами для зростаючої людини.
Діти з раннім розумовим підйомом нерідко особливо чутливі до очікуванням оточуючих, їх одобрениям та осуджень. В сім'ї можуть ввести заборону на розмови про талановитості дитини, але не завжди він достатній, хто-небудь з членів сім'ї іноді забудеться, висловить своє захоплення. А дитина, природно, не пропустить, вловить захоплення своїм розумом, своїми успіхами. Якщо ж старші, навпаки, анітрохи не цінують прояви незвичайних здібностей, дивляться на них як на дивину, яка з часом пройде, то і таке ставлення теж буде "прийнято до відома", воно не мине дитячого сознания.В сім'ї дітей з ознаками обдарованості важче, ніж звичайним. Важче незалежно від того, захоплюються ними без міри або вважають дивними. Дорослі можуть помилятися у своїх оцінках, коли зустрічають у дитини те, чого вони не очікували.
Навчання обдарованих дітей
Час від часу то в одній, то в іншій газеті промайне не перестающее здаватися дивним повідомлення про надходження у ВУЗ школяра 13-14 років. Значить, хтось вчився в школі замість 10-11 років всього 6-7 років. Найчастіше надзвичайно розвинений дитина надходить, як і всі, в шість - сім років у перший клас, але потім його прискорено, іноді в першому ж навчальному році, переводять у наступні класи. Буває і так, що "перескок" через клас або кілька таких "перескоків" відбуваються вже в підлітковому віці. Раніше для цього було потрібно спеціальний дозвіл органів народної освіти. Тепер, згідно з новим Положенням про загальноосвітній середній школі, офіційно введено право здавати екстерном за будь-класу та школи в цілому. Але і це не знімає труднощів у розвитку обдарованих дітей. Адже при цьому виникають нові труднощі.
По-перше, утворюються певні прогалини в знаннях, уміннях і навичках, не забезпечується належна систематичність у їх усвоении.Во-друге, доводиться мати справу з відмінностями у фізичному і моральному розвитку обдарованої дитини і його однокласників. Тут і фізкультура, трудове навчання, і, нарешті, етика і психологія сімейного життя... Як у цих умовах іде формування самооцінки, відносин з однокласниками та дорослими? Хто і як повинен розробляти для обдарованих дітей індивідуальні навчальні програми і плани? Насамперед необхідно, щоб у всіх класах, де є такі діти, вчителі як мінімум пройшли відповідну курсову підготовку. Інакше члени педагогічного колективу, насамперед керівники школи, будуть ставитися до "перескакиванию" з великими побоюваннями.
Другий шлях - створення ліцеїв і гімназій для обдарованих. У наші дні ці види навчальних закладів користуються великою популярністю. Що ж - це непогане рішення проблеми. Тим більше, якщо навчально-виховний процес в ліцеях і гімназіях буде побудований на наукових принципах і досить різноманітною методичній базі (що поки, на жаль, не скрізь).Третий шлях - створення для дітей з підвищеними здібностями особливих класів у структурі масової загальноосвітньої школі. Зараз цей шлях впроваджується в багатьох школах. Однією з його позитивних рис можна назвати те, що проблема навчання і виховання обдарованих дітей не розглядається ізольовано від долі дітей з менш розвинутими здібностями. Та й сама структура навчання і виховання дітей різних рівнів розвитку повинна бути не тільки диференційованою, але і єдиною.
*2. Діагностика дитячої обдарованості в психологічній літературі.
З освітньої точки зору мета системи пошуку здібних дітей-досягти оптимального відповідності конкретної навчальної програми потреб певної групи дітей. Стосовно до спеціальної програми для обдарованих і талановитих школярів мета такої системи складається виявлення тих з них, кому дана програма принесе найбільшу користь.
Визначення обдарованості
В даний час не існує чітких визначень обдарованості. Розробка методів визначення здібностей та обдарованості була розпочата в рамках психометрії, спрямованої на оцінку індивідуальних розбіжностей і особистісних особливостей. Багато тут грунтувалося на припущенні, що кожен індивід володіє певними здібностями, психологічними властивостями та особистісними рисами. Метою психометрії була розробка надійних інструментів для вимірювання ступеня тих чи інших індивідуальних властивостей і здібностей. Фундаментальне дослідження Термена (1959), довела стабільність показників інтелекту за шкалою Станфорд-Біне і валідність самої цієї шкали вимірювання, призвело до того, що інтелект став розглядатися як головний показник обдарованості. Як справедливо зазначила Галлахер (1966), протягом багатьох років, високий інтелект, встановлений з допомогою відповідних стандартизирующих тестів, служив, по суті, робочим визначенням обдарованості. В останні роки робочим визначенням обдарованості і талановитості стала формула, визнає, що індивід може відрізнятися функціональними або потенційними можливостями в ряді областей інтелектуальної, академічної (успіхи у навчанні), творчої, мистецької, у сфері спілкування (лідерство) або психомоторики. Таке широке визначення стало корисним в якості основи для розробки методів пошуку та виявлення обдарованих і талановитих дошкільнят серед дітей з сенсорними або фізичними вадами. Тим не менш Рензулли (1978) виступив з критикою визначення. Він зазначив, що в цій формулі змішуються процеси різного рівня - тобто інтелектуальні творчі та лідерські здібності з їх конкретною реалізацією в мистецькій сфері або в спілкуванні Рензулли так само зазначив, що одне з найважливіших властивостей індивіда мотивація - залишилася поза рамками цього визначення.
Визначення Рензулли
Рензулли запропонував альтернативне визначення, засноване на властивості, зазначених у обдарованих дорослих. Відповідно з цим визначенням, обдарованість є результатом поєднання трьох характеристик інтелектуальних здібностей, що перевищують середній рівень, творчого підходу та наполегливості. Стосовно до дошкільнятам зв'язок між цими характеристиками і майбутнім успіхом не розглядалася. Таким чином, хоча визначення Рензулли дає ясне уявлення про обдарованість дорослих і, можливо, цілком валидно, правомірність його перенесення на критерій обдарованості дошкільнят ще належить доказать.Другое важливе міркування щодо визначення Рензулли пов'язано з можливою мінливістю зазначених ним трьох характеристик. Якщо ці характеристики або їх поєднання схильні до змін, то цілком ймовірно, що досвід раннього навчання може мати певний позитивний вплив на прояв обдарованості у дорослої людини. Якщо ж, навпаки, характеристики і їх поєднання незмінні, то раннє освіта не має скільки-небудь серйозного значення. Можна припустити, що обдарованість дорослої людини пов'язана з досвідом раннього дитинства, хоча природа цього зв'язку до цих пір не ясна.
Альтернативні стратегії пошуку
Підхід до пошуку обдарованих дітей спирається на використання різноманітних методик попереднього відбору дітей і безперервне спостереження за їх успіхами з моментами надходження в групу. Якщо дитина не досягає помітних зрушень у плані досягнень або зростання зацікавленості, його не важко перевести в інший клас, який більшою мірою відповідає його потребам і здібностям. Якщо спеціальна програма здійснюється у звичайному класі, педагог може просто припинити з даними дитиною заняття за спеціальною програмою. При такому підході розробка ефективної системи виявлення обдарованих дітей набуває емпіричний характер, а проблема вирішується за допомогою постійного спостереження за успіхами дітей. Варіантом підходу, що передбачає безперервне спостереження, є запропонований Рензулли, Рейсом і Смітом (1981) принцип "турнікету". При цьому підході програмою охоплюється широке коло кандидатів. Діти включаються або виходять з програми у різний час протягом усього року залежно від їх інтересів і досягнень - як в рамках програми, так і поза ними. Незалежно від застосовуваного підходу, укладачі програми повинні обґрунтувати та процедуру пошуку і спеціальні навчальні програми, виходячи з їх робочого визначення обдарованості.
Моделі виявлення обдарованих дітей
Існує два основних підходу до процесу встановлення обдарованості. Перший ґрунтується на системі єдиної оцінки, другий - на комплексній. Традиційна система, за якою дитина має набрати понад 135 балів за шкалою Станфорд-Біне, є прикладом єдиної оцінки. Ще один приклад - поетапний процес, коли дитина піддається традиційному тестування тільки після того, як успішно подолає етап попереднього відбору. Система комплексної оцінки.
В останні роки, згідно з деякими програмами, обдаровані діти виявлялися на основі комплексної оцінки. Прикладом такого підходу є " резервуарна модель" Гауэна (1975). На підставі численних оціночних процедур, у тому числі і результатів групового тестування, рекомендацій класного керівника, окреслюється коло кандидатів. Дитина має показати високі результати в будь-яких трьох (з чотирьох) види оцінки, або набрати певну кваліфікаційну суму балів за шкалою Станфорд-Біне, при цьому враховується і думка відбіркової комісії. Модель Гауэна розроблена для дітей шкільного віку, але легко може бути пристосована і до потреб дошкільнят.
Проект "RAPYHT" в університеті штату Іллінойс США використовує один із варіантів комплексної діагностики обдарованих. У проекті "RAPYHT" застосовується серія опитувальних листів для визначення талановитості. Вони заповнюються вчителем і батьками на кожного учня. Вони заповнюються вчителем і батьками на кожного учня. Окремі опитувальні листи існують для визначення здібностей дитини в кожній з наступних областей: творчість, природознавство, математика, читання, музика, громадська активність (лідерство), мистецтво і рухова сфера (психомоторика). У разі якщо оцінка дитини педагогом або батьком перевищує певний рівень по одному з опитувальних листів, дитина зараховується до числа кандидатів для включення у програму "RAPYHT". Таким чином, для відбору обдарованих дошкільнят використовується два істотно різних джерела інформації - вчителі та батьки. З метою перевірки даних, казанных в опитувальних аркушах, всі попередньо відібрані діти залучаються до спеціально організованих занять у невеликих групах у відповідності з характером їх обдарованості. Якщо діти виявляють адекватний рівень щонайменше в одному або двох видах діяльності, вони включаються в додаткову програму. Щодо людей з серйозними або сенсорними вадами приймаються до уваги і дані додаткових стандартизованих тестів з тим, щоб визначити, на скільки програма "RAPYHT" може бути їм корисною.
Оскільки методика багатовимірної оцінки може використовуватися для визначення широкого спектру здібностей та спирається на різні джерела інформації про поведінку дитини, вона має серйозні переваги перед іншими в тому, що збільшує ймовірність включення в спеціальні програми з різних етнічних, расових і соціоекономічних верств суспільства. Віддаючи собі звіт у перевагах комплексної оцінки, важливо пам'ятати, що шукані характеристики, спосіб і критерії відбору повинні бути підпорядковані досягненню реального відповідності пропонованої спеціальної програми потребам і здібностям дітей, відібраних для участі в ній.
Методики виявлення і оцінки здібностей дитини
У зв'язку з теоретичним і практичним розширенням поняття "обдарована дитина" та проблемою розпізнавання обдарованих і талановитих дітей в різних групах і верствах населення постає необхідність удосконалення традиційно використовуваних методик виявлення юних обдарувань. Традиційне застосування тестів на інтелектуальні та творчі здібності дітей, а також гестів на оцінку їх успішності (досягнень) може і має бути доповнено використанням оціночних шкал, які заповнюються вчителями, відомостями від батьків, даними спостережень і критеріально-орієнтованого тестування. При проведенні практичних досліджень необхідно враховувати, що виявлення обдарованих і талановитих дітей - досить тривалий процес, пов'язаний з динамікою їх розвитку, і його ефективне здійснення неможливе за допомогою якоїсь одноразової процедури тестування.
Стандартизовані методи виміру інтелекту
В даний час стандартизовані методи виміру інтелекту складають найбільш широко застосовувані способи виявлення обдарованих дітей. Тести можуть бути спрямовані на визначення як вербальних, так і невербальних здібностей. Слід зазначити, що найбільшим перевагою користуються методи, які дозволяють визначити рівень когнітивного й мовного розвитку дитини. В даному випадку за сумою контрольних або кваліфікаційних балів виділяється 7% найбільш здатних дошкільнят з середовища їх однолітків.
Шкала інтелекту Станфорд-Біне.
Шкала Станфорд-Біне є індивідуальним тестом, спрямованих на вимірювання розумових здібностей у дітей, починаючи з 2-річного віку, так і у дорослих. В принципі, в завданнях тесту робиться наголос на вербальну сферу, однак разом з тим багато завдання для молодшого віку потребують точних рухових реакцією. Цей тест дозволяє визначити розумовий вік испытуемою (МА) і IQ (середнє значення IQ дорівнює 100, МА-mental age, в перекладі "розумовий вік"). Вимірювальна система шкалою Станфорд-Біне передбачає, що для того, щоб кваліфікувати дитини як обдарованого, його IQ повинен скласти 124 бали або вище. Слід додати, що існують методики, що дозволяють проаналізувати оцінки розумових здібностей дітей, отримані по системі Станфорд-Біне, виходячи з моделі структури інтелекту, розробленої Гилфордом.
Векслеровская шкала інтелекту для дошкільників і молодших школярів (WPPSI).
Тест "WPPSI" так само є індивідуальним і застосовується для вимірювання загальних розумових здібностей. Шкала Векслера складається з двох частин вербальної шкали, що містить 6 субтестів. Субтесты вербальної шкали включають завдання на поінформованість, розуміння, арифметичні завдання, знаходження схожості, словниковий запас, оперативна пам'ять на цифри. Шкалу дії утворюють субтесты на відсутні деталі, послідовні картинки, кубики Коса, складання фігур, шифрування, лабіринти.
Тест Слоссона виміру інтелекту дітей і дорослих ("SIT")
Тест Слоссона розроблений для індивідуального виміру вербального інтелекту як у дорослих, так і у дітей. Характерно, що, як правило, всі завдання тесту припускають усні відповіді. Виняток становлять кілька завдань для маленьких дітей, які потребують рухової реакції (з використанням паперу й олівця). Цей тест дозволяє визначити розумовий вік і IQ випробовуваних. Кваліфікованим результатом в даному випадку є цифра 120 і вище.
Колумбійська шкала розумової зрілості ("CMMS")
Колумбійська шкала ("CMMS") призначена для індивідуального обстеження дітей, що мають сенсорні, рухові або мовні порушення. Згідно з умовами тесту, випробуваним пропонується знайти відмінності в 92 пред'являються малюнках. Випробовувані в даному випадку повинні жестом вказати на ті малюнки, які на їх думку, відрізняються від інших. За допомогою цього тесту вимірюється рівень загальних аналітичних здібностей дітей, що виявляються в умінні розрізняти кольори, форми, числа, розміри, символи тощо Тест містить завдання на перцептивную класифікацію, а також абстрактне оперування символічними поняттями.
Рисуночный тест на інтелект
Тест призначений для вимірювання загальних розумових здібностей дітей від 3 до 8 років, в тому числі мають сенсорні або фізичні недоліки. Цей тест складається із завдань 6 видів на визначення обсягу словникового запасу, розуміння, встановлення подібності, знань величин і чисел, пам'ять. За умовами тесту в якості відповіді від дитини потрібно лише вказати на той чи інший з наявних варіантів. Отримані таким чином попередні результати перетворяться в показники розумового віку, який у свою чергу переводиться в показник відхилення. Показником загального розумового розвитку служить індекс спільного пізнання.
Стандартизовані тести досягнень для дошкільнят
Стандартизовані тести досягнень призначені для виявлення дітей, які мають виняткові здібності в таких основних навчальних дисциплін, як читання, математика і природознавство. Незважаючи на те, що аналіз досягнення в навчальних предметах у дітей дошкільного віку може здатися дещо передчасним він абсолютно необхідний, якщо ставиться задача раннього виявлення дітей, які мають унікальні для свого віку і здібностей.
Безпосередньо для виявлення творчої обдарованості Дж. Гилфордом в університеті штату Каліфорнія були розроблені тести мають такі особливості дивергентного мислення як легкості гнучкості і точності. До завдань освіти адоптировал южнокалифорнийские тести Е. Торранс.
Тести творчого мислення Торренса
12 тестів творчого мислення Торренса згруповані у вербальну, образотворчу і звукову батареї. Перша батарея позначається як словесне творче мислення, друга - образотворче творче мислення, третя - словесно-звукове творче мислення. З тим щоб уникнути занепокоєння випробовуваних і створити сприятливу психологічну атмосферу, тести називаються заняттями і весь час підкреслюється в інструкціях, заняттями веселими. Тести призначені для використання в дитячому саду і в усіх класах школи, хоча до IV класу їх потрібно пред'являти як індивідуально, так і усно.
Висновок
Літературні джерела та практичний досвід показує, що для розвитку таланту, обдаровані діти повинні вільно розпоряджатися часом і простором, навчатися по великому планом і відчувати індивідуальну турботу і увагу з боку вчителя. У багатьох країнах йде пошук способів ідентифікації обдарованих дітей. Ці питання розглядаються як загальнонаціональні завдання.