Центр дозвілля дітей та юнацтва за місцем проживання

АНОНС ПОДІЙ

Метод «Залиш останнє слово для мене» на дистанційці

Під час дистанційного навчання дуже важливо організувати ефективну взаємодію учнів, аби розвивати навички співпраці та сприяти соціалізації молодих людей.

Метод «Save the Last Word for Me» або “Залиш останнє слово для мене” допомагає вести онлайн-дискусії в невеликих групах у класі або під час дистанційного навчання. На дистанційці учні або студенти можуть виконувати завдання синхронно або окремо один від одного. 

Метод «Save the Last Word for Me» вимагає, щоб усі учні брали участь і як спікери, і як активні слухачі. Зазвичай діти працюють у групах по три людини. Вони читають текст, а потім по черзі обмінюються думками й обговорюють його. 

Завдання вчителя – дати учням чітку інструкцію з ведення дискусії. Якщо вони будуть її дотримуватися, стримані учні ділитимуться своїми думками, а найактивніші – дадуть іншим висловитися. 

Цей метод добре підходить для обговорення прочитаних текстів. Якщо його трохи адаптувати, учні можуть також обговорювати фільми, зображення тощо.

Щоб спланувати застосування методу «Save the Last Word for Me» у дистанційному навчанні, поставте собі кілька запитань:

  1. Які онлайн-інструменти я буду використовувати для групової роботи?
  2. Як я буду давати учням інструкції з виконання завдань?
  3. Як я буду стежити за перебігом обговорення в групах?
  4. Якщо діти будуть виконувати завдання не в той самий час, які часові рамки я встановлю для виконання завдання?

Як застосовувати метод

  1. Підготовчий етап

Визначте для себе, як ви будете давати учням завдання (наприклад, за допомогою відео, письмових інструкцій у чаті, упродовж відеоконференції тощо). Потім підготуйте текст, який учні будуть читати й обговорювати.

  1. Читання і обговорення

Поясніть учасникам, що вони повинні прочитати текст до того, як зберуться разом зі своїми групами для обговорення. Учні мають виписати з тексту одне речення, яке їм особливо запам'яталося, а потім кількома реченнями пояснити, чому вони обрали саме цю цитату з тексту.

Ви допоможете учням краще сформулювати свої думки, якщо дасте їм навідні запитання, наприклад:

  1. Що ця цитата означає для вас? Чи нагадує вона вам про якісь події, які відбулися у вашому житті? Чи нагадує вона вам про щось, що ви читали в книгах або бачили у фільмах?
  2. Чи нагадує ця цитата про якісь історичні події чи про те, що відбувається в наші дні? Якщо так, то про що саме?
  3. Розподіл по групах

Об'єднайте учнів у групи по троє й попросіть вибрати в кожній групі людину, яка стежитиме за часом.

  1. Обговорення в групах

Якщо всі учні в класі виконують завдання одночасно, вони мають приєднатися до своїх груп у кімнатах для обговорення. Учасники повинні домовитися між собою, у якому порядку виступають. Перший учень має прочитати свою цитату, але не пояснювати, чому він її вибрав. Двоє інших учнів повинні обговорити цитату першого протягом трьох хвилин. Через три хвилини перший учень має прочитати своє пояснення. Потім ця послідовність дій повторюється з двома іншими учнями.

Якщо учні працюють окремо один від одного, вони можуть вести обговорення в чаті або загальному google-документі. Учні мають коментувати цитати інших учасників групи, але не власні. Усе обговорення повинно відбуватися протягом певного часу. Коли час, відведений на обговорення, спливе, кожен учень повинен написати своє пояснення, чому він вибрав ту чи іншу цитату, і прочитати відгуки однокласників.

В обговоренні учням можуть допомогти такі питання:

  • Як ти думаєш, у чому сенс цитати, яку ти вибрав?
  • Як ти думаєш, чому ці слова важливі?
  1. Рефлексія

Після обговорення учні виконують письмове завдання. Ось кілька питань, які ви можете використовувати в цьому завданні:

  • Що вам добре вдалося в роботі над текстом? Чи було в завданні щось складне або незрозуміле?
  • Завдання на взаємозв'язок: як ідеї й інформація в тексті пов'язані з тим, що ви вже знаєте з цієї теми?
  • Завдання на розширення: як це завдання розширило ваше розуміння теми?

Учні можуть виконувати це завдання окремо. У такому випадку вони мають надіслати вчителю виконане письмове завдання протягом обумовленого часу.

Варіанти застосування методу «Save the Last Word for Me»

  1. Обговорення зображень. Розглянуту послідовність дій можна використовувати і для обговорення зображень. Якщо ви вивчаєте певний історичний період, запропонуйте дітям картини і фотографії, що відображають цей період. Попросіть їх вибрати одне зображення й пояснити свій вибір.
  2. Обговорення відео. Замість читання тексту ви можете запропонувати учням подивитися відео. Діти мають вибрати одну цитату з відео й пояснити, чому вибрали саме її.